Text Size
Záchranařina Kynologie v IZS, USAR IMZ Komořany 20. – 22. 5. 2010

IMZ Komořany 20. – 22. 5. 2010

Co je vlastně IMZ?

IMZ je zkratka instrukčně metodického zaměstnání. Ve zkratce se jedná o proškolování a vzdělávání odborníků v různých oblastech.

 Proč se ho účastní atestovaní kynologové MV?

GŘ HZS ČR každým rokem pořádá IMZ pro atestované psovody MV, tedy pro psovody, kteří splňují podmínky pro nasazení v praxi.

Vícedenní IMZ bývá rozdělen na teoretickou a praktickou část. Většinou začínáme sérií přednášek, které obsahují informace z práce IZS a kynologů při zásazích. Bloky přednášek jsou rozšířené o teorie, které pomohou psovodům a USAR týmu lépe fungovat i při mezinárodních operacích.

Psovod se setká s tématy bezpečnosti práce, chování na místě zásahu, vedení kynologického týmu, typy trosek, neodkladné přednemocniční péče, psychologie ztracených a zavalených osob apod. Nedílnou součástí je i rozbor zásahů za poslední rok.

Praktická část je zaměřena na noční a denní práce, kde psovodi nejen vyhledávájí zavalené osoby, ale rovněž musí celou dobu spolupracovat s hasiči a policií ČR. Psovodi si vyzkouší to nejdůležitější: práci v týmu, spolupráci s hlavními zasahujícími složkami, hořící trosky, těžké stroje na zásahu a spoustu dalších situací, se kterými se mohou setkat v praxi.

A tyto zkušenosti jsou opravdu nenahraditelné. Nedá se srovnat výcvik psa, zkoušky, atestace a vlastní zásahy. Psovod si každým rokem na IMZu připomene, jak nesmírně důležitá je praxe, jak se nesmírně liší od hraní si na záchranáře kynology a jak klíčová je spolupráce kynologického týmu.

Rozdílné podmínky pro atestované kynology zasahující na území ČR a kynology zařazené na zahraniční mise?

I toto téma bylo součástí IMZu. A také rozdílná náplň práce kynologů pro mise. Při výjezdu USAR týmu je předpoklad opravdu vysoké zátěže a náročnosti mise. Fyzická, zdravotní a psychická způsobilost je zde samozřejmostí.

Kynologové jsou součást týmu složeného z profesionálních hasičů, doktora a kynologů. Naprostý soulad těchto lidí s různou odborností je základním článkem úspěchu. Hasiči bez nalezených osob psem nemají co vyprostit. A kynologové si s nálezy osob sami neporadí. Navíc ani hasiči, ani kynologové neošetří možné polytrauma zachraňujících osob nebo obětí…

 Splňuje IMZ účel?

Podle mého názoru se každým rokem vracejí psovodi a jejich psi z IMZu plní informací a nových zkušeností.

Letos jsme absolvovali imitovaný přesun dodávkou na letiště, auto bylo plné materiálu a na sobě se mačkalo 7 psovodů se svými psy. A všichni psi byli zdravě dominantní samci. Kde jinde máme možnost přezkoušet nekonfliktnost zvířat ve vyhrocených podmínkách?

Každý pes a psovod má své přednosti, ale i nedostatky. Naše kynologické týmy po 5 psovodech zažili situace na terénu, kde každý psovod se psem předvedl jinou práci a na základě jejího vyhodnocení se vyprošťovaly nalezené osoby. Jeden psovod se psem by to nezvládl, ale sehraný a vyrovnaný tým kynologů má obrovskou úspěšnost.

 

Myslím, že závěr je jasný. V republice je spousta dobrých psovodů a psů. Ale každý kynolog si musí uvědomit, že naučit psa hledat v troskách a rozsáhlých terénech je jen základní stavební kámen pro praxi. Dobrý kynolog v praxi musí být vzdělán i mimooborově, nesmí být individualista, musí se umět zúčastnit zásahu i bez svého psa (jako velitel kynologického týmu).

Díky IMZům si spousta z nás každým rokem připomene, jaká odpovědnost leží nejen na našich bedrech. A ti kynologové vybraní na mezinárodní záchranné operace? Nemají větší váhu, nejsou něco víc… Mají jen více práce, více zátěže, více zodpovědnosti. A polovina z nich obětuje mnoho úsilí, času a peněz, které se do rodinných rozpočtů nikdy nevrátí.