Text Size
Záchranařina Kynologie v IZS, USAR Měli jet čeští záchranáři na Haiti?

Měli jet čeští záchranáři na Haiti?

V poslední době je to snad nejžhavější téma ohledně mezinárodního vysílání českých záchranářů. Podrobný článek o nasazování USAR týmu do zahraničí najdete na www.sarsystem.cz. Je zajímavé, kolik protikladných názorů na dané téma se objevilo na internetu. Článek o způsobu zapojování záchranářů zveřejnilo MV GŘ HZS ČR, aby se veřejnost dozvěděla, kdo a proč je vysílán na mise. Zajímavostí v článku jsou i informace o klasifikaci INSARAG , která se snaží omezit "katastrofické turistiky".

Jestli mohu k tématu dodat svůj názor, není zrovna jednoznačný. Přestože jsem započala přípravy na odjezd na Haiti, když nám vyhlásili pohotovost, částečně jsem si i oddechla po jejím zrušení. Na jednu stranu mi nedělalo příliš dobře, když jsem viděla záběry vyproštěných lidí a malých dětí a já s titulem zdravotního záchranáře a s atestovaným psem seděla doma (asi je dobře, že jsem tyto pocity prožívala. Alespoň se budu neustále snažit o zvyšování výkonnosti mého psa i mne samotné).
Na stranu druhou, bez dostatečného zajištění ochrany našeho týmu, bych odjížděla v částečných obavách. A to se ještě přidaly informace o rabování, únosech, 70% obyvatel nemocných AIDS a další. Myslím, že náš výjezd by nebyl moc efektivní, už jen pro ona rizika. Jsme tu přece proto, abychom pomáhali lidem, a hlavně: „Mrtví záchranáři jsou špatní záchranáři“. Záchranář musí vždy udělat maximum pro záchranu osob, ale nikdy nesmí ohrozit sebe ani své kolegy.