Text Size
Záchranařina Kynologie v IZS, USAR Policie Kladno? Na všechny čtyři a čmuchat sami

Policie Kladno? Na všechny čtyři a čmuchat sami

19.10.2010 18:06 - Zběsilá úsporná opatření u policie zasáhnou ve statutárním městě Kladně patrně ty nejpracovitější a pro jejich specifické schopnosti a výcvik nenahraditelné policejní pomocníky - psy. Granule prý jsou drahé a psi tudíž nadbyteční. Utraceni prý nebudou, jen odvezeni z Kladna. Od svých psovodů, kteří je od štěňat vypiplali a vycvičili.

Nadbytečná policejní výstroj?

Že jsou psi u policie v Kladně nadbyteční, je přesvědčena středočeská krajská policie, vedená krajským policejním ředitelem JUDr. Václavem Kučerou. Pes u policie je považován za policejní výstroj, materiálové zabezpečení. A krajské policejní velení se psy opravdu manipuluje jako s pouzdrem na pistoli nebo s neprůstřelnou vestou. Proto bylo sedm z jedenácti policejních psů z Kladna již odvezeno na krajskou základnu do Domašína.

 

„Sedm vycvičených policejních psů, našich parťáků, které jsme vychovali, máme je rádi, pracovali jsme s nimi. V Domašíně jsou navíc. Prý tam z nich moc nadšení nejsou. I tam budou přeci chtít žrát. A tady na Kladensku jsou potřeba." říká s nádechem lítosti jeden z kladenských psovodů, který si nepřál být jmenován. A k čemu třeba takový policejní pes na Kladně může být? „Nejjednodušší případ: Když přijdu do hospody nebo někam ke rvačce, stačí když vylezu z auta a pes zaštěká. Nikomu se nic nestane, a je klid!"

A další příklady ze života psovodů? „Jenom dva případy za letošní září - čtyřletého kluka Nikolu jsme v Kladně našli ještě než bylo vyhlášeno celostátní pátrání. Druhý příklad - na Rakovnicku byly odhaleny drogy. Jeden z pachatelů utekl, šli jsme po zhruba tříhodinové stopě a našli jsme ho."

Co stojí policii výcvik psa?

Psovodi cvičí psy v pracovní době, když není výjezd, ale i ve svém volném čase. „Každý psovod cvičí svého psa sám. Stará se o něj prakticky stále. Ve chvíli, kdy pozná, že pes stárne, což je mezi šestým a osmým rokem, musí si vzít z policejního chovu štěně a další zvíře pro práci zase vychovat. A postarat se také o další osud svého původního psa, protože na to policejní pravidla vůbec nepamatují. Musí najít někoho, kdo si ho vezme, protože sám si ho většinou nechat nemůže, když žije s rodinou v paneláku. Všichni policejní psovodi jsou takoví skautíci, kteří prostě mají práci se psy rádi." prozradil Parlamentním Listům podporučík Vojtěch Bodnár z Makotřas u Kladna, bývalý policejní psovod, který i nyní cvičí, samozřejmě již civilní psy, ve stanici s mnohoznačným názvem Lost Illusion. U policie byl proto, že mohl dělat kynologii...

Ztracená iluze

Policejní psovodi jsou na tom všichni podobně - chtějí pracovat se psy. „Teď si představte, že já po mnoha letech, kdy dělám psovoda, bych měl jít dělat na úplně jiné oddělení. Jenom proto, že policie nemá 300 tisíc na krmení a 200 tisíc na veterinární péči," říká další z psovodů. „Tady, západně od Prahy jsme jediná kynologická jednotka. Mezi stanicemi v Domašíně a Neratovicemi není směrem na západ nic. Do Kladna, největšího města kraje, je to z obou víc než hodina. V ideálním případě. Možná se pletu, ale psovodi mají ze všech jednotek vykázáno nejvíc činnosti. Nejsou to jen hledané děti, prchající násilníci, ale i zatoulaní důchodci s Alzheimerem, riziková sportovní utkání, hledání výbušnin, drog, ale třeba i lidských ostatků. Pokud přispěje pes k záchraně byť i jediného lidského života, tak to stojí za to a vynaložené prostředky jsou pak nesrovnatelně skromné. A roli vždycky hraje čas," sdělil Parlamentním Listům raději nejmenovaný zklamaný psovod.

Jedenáct policejních psů rovná se dva úředníci


Kolik práce udělají dva úředníci? Kolik práce vykoná jedenáct policejních psů? Dá se to srovnat? Jeden psí den stojí policii na žrádle plus minus 75 korun. Za měsíc stojí pes v průměru 3000 korun. Za jednoho kladenského policejního psa tedy vydá ročně policie na 36 000. Krát jedenáct je 396 tisíc. Takže kde vzal náměstek ředitele středočeského kraje Jan Ptáček tvrzení, že si středočeská policie slibuje od zrušení kynologů v Kladně úspory až milion korun za rok, ví bůh. Možná by se mohl pan středočeský policejní ředitel Kučera porozhlédnout, jestli opravdu potřebuje všechny své úředníky. Když volně sešikovaní postupují od středočeského krajského policejního ředitelství Zbraslaví na oběd, civil marně přemýšlí, jaké užitečné věci asi dělají. Jeden až dva „inkousti" by možná byli méně potřební, než všech jedenáct kladenských policejních psů. Ti na rozdíl od úředníků zasahují i tam, kde je pro samotného policistu nebezpečno.

Kladensko kynologickou jednotku potřebuje

Kladenské i středočeské zastupitele možná rozhodnutí o likvidaci kladenských policejních psovodů vylekalo. Kladenský primátor Dan Jiránek (ODS) přispěchal s částečným řešením. Čtyři psy i s psovody chce převést pod kladenskou Městskou policii. „Policejní pes a jeho práce jak při hlídkové, tak i pátrací službě je zcela nezastupitelná. Posílení jednotky psovodů naší městské policie bychom velmi uvítali," řekl k tomu primátor Kladna. To ale řeší situaci jen částečně.

I hejtman Rath, znalý poměrů na Kladensku by dokázal ve středočeské kase najít na policejní psy nějaké prostředky. Radnice i hejtman vědí o čem mluví. A právě proto by v Kladně, největším městě Středočeského kraje, chtěli plně vybavenou jednotku psovodů zachovat celou. Kladenský region je, co se trestné činnosti týče, poněkud specifický. Je hodně zalesněný, protkaný sítí již nefunkčních průmyslových objektů, dolů atd. I proto se kromě kladenského primátora Jiránka a hejtmana Ratha vyslovili pro zachování kynologické jednotky na Kladně i starostové Slaného, Stochova, Unhoště, Horoměřic a dalších obcí. Dojezdová vzdálenost víc než hodinu je znepokojující..

Když dojde k dohodě, psi se ke svým psovodům vrátí

Možná si na středočeském krajském policejním ředitelství myslí, že když má Kladno 28 policejních kamer, že to k uhlídání celé aglomerace stačí. Ušetřilo by se, kamery žerou jen trochu proudu, ale psy nenahradí. Nemají čich, nejde z nich respekt, dají se ukrást... Pokud se podaří kladenské kynology udržet, nic nového se vlastně nestane. Ale pokud je zruší, Kladensko to brzy pozná, domnívají se policejní kynologové. A výmluvy na drahé granule jsou pak v souvislosti třeba s jediným zmařeným životem opravdu směšné.

Naděje umírá naposledy a vzhledem k zájmu komunálních politiků, který jde napříč politickým spektrem, je jiskřička naděje, že se psovodi se svými psími parťáky opět sejdou.

Zdroj: http://www.parlamentnilisty.cz/kraje/stredocesky/178629.aspx