Text Size
Záchranařina Plochy a voda Pátrání po Aničce J. Proč hledali Aničku slovenští psovodi?

Proč hledali Aničku slovenští psovodi?

Proč hledali Aničku slovenští psovodi? Máme přece svoje
 

22.10.2010 8:25 - Věc má někdy rychlejší vývoj, než by člověk čekal. Ani týden s týdnem se nesešel a otázka služební kynologie v Kladně má skoro úplně šťastný konec. Kdo zná trochu Kladno a Kladensko, chápe, že bez kvalitních policejních psů se tam policie neobejde. Takže hrozba její likvidace vyburcovala kladenského primátora, středočeského hejtmana a bez zřetele k politické příslušnosti i starosty okolních obcí - Slaného, Stochova, Unhoště, Horoměřic a dalších obcí...
Policie ušetří, kynologie zůstane
Primátor Dan Jiránek (ODS) hned našel řešení pro případ, že by ke zrušení jednotky opravdu a definitivně došlo - alespoň čtyři psy a psovody by převedl pod městskou policii Kladno. Ale ani tohoto krajního kroku nebude zapotřebí, protože s ještě elegantnějším řešením přišel hejtman David Rath. Chybějící finance na granule a na nutnou úpravu kotců najde v krajském rozpočtu.

 Díky hejtmanu Rathovi větší část kynologie v Kladně zůstane
Výsledek jednání mezi Krajským policejním ředitelstvím a Středočeským krajem je tedy takový, že odejdou jen tři. Tři lidi a tři psi. ParlamentníListy se zeptaly jednoho z kynologů, co s nimi bude: „Lidé odejdou v podstatě na lepší. Jedna kolegyně odejde do civilu, se dvěma, kteří studují, se počítá u kriminální policie. A co se tří psů týče, byl to zkrátka kompromis, dostanou je psovodi jinde." A tak se všichni psi nakonec do Kladna nevrátí. Jenom čtyři. Tři zůstanou v Domašíně, kam jich bylo narychlo a ze dne na den převezeno sedm.

 „Mezi psy, kteří byli odvezeni, byli i ti, kteří už měli odslouženo," tvrdil po jednání ředitel středočeských policistů JUDr. Václav Kučera. Jak Parlamentní Listy zjistily, není to tak úplně pravda. Tedy vůbec to není pravda. Podle psovodů se jedná o psy do dvou let věku.  Zvenku to vypadá, že v Domašíně nebo někde jinde potřebovali psy, tak si je prostě vzali na Kladně. Možná to šlo udělat jednodušeji. Vždyť pes je u policie součást výstroje, která má být k dispozici, když je zapotřebí. Jako pouzdro na pistoli nebo neprůstřelná vesta...
Proč nehledají pohřešovanou Aničku středočeští psovodi?!

 Právě v září tohoto roku kladenští kynologové jedno ztracené dítě našli. Po stopě vyrazili okamžitě po nahlášení. I proto se teď podivují nad současným děním. V souvislosti se zmizením devítileté Aničky z Prahy - Tróje je jako profíky zasáhla informace, že na hledání se podílí kynologická jednotka až ze Slovenska. „Nás tady, dvacet kilometrů od Prahy, nekontaktovali! Chtěli nás zrušit jako nepotřebné a na podobné akce by pak volali psovody se psy ze zahraničí? To není moc o úsporách. Psovodi ze Slovenska to sem mají daleko, musejí někde bydlet, nějaké diety, cestovné... Přitom přesně s touhle prací máme zkušenosti, takže nás to i mrzí, že jsme nebyli povoláni na pomoc my. Byli bychom tam za půl hodiny a u takové stopy je samozřejmě podstatné její stáří. Samozřejmě cvičíme psy aby dohledali i starší stopu. A takových psů je jen ve Středočeském kraji na čtyřicet!"
Bohužel v době, kdy probíhalo pátrání po relativně čerstvé stopě, byla kladenská kynologie překotně rušena a kladenští psi byli převáženi z jednoho kotce Středočeského kraje do jiného.
http://www.parlamentnilisty.cz/kraje/stredocesky/178839.aspx