Text Size

Haiti

Měli jet čeští záchranáři na Haiti?

V poslední době je to snad nejžhavější téma ohledně mezinárodního vysílání českých záchranářů. Podrobný článek o nasazování USAR týmu do zahraničí najdete na www.sarsystem.cz. Je zajímavé, kolik protikladných názorů na dané téma se objevilo na internetu. Článek o způsobu zapojování záchranářů zveřejnilo MV GŘ HZS ČR, aby se veřejnost dozvěděla, kdo a proč je vysílán na mise. Zajímavostí v článku jsou i informace o klasifikaci INSARAG , která se snaží omezit "katastrofické turistiky".

Jestli mohu k tématu dodat svůj názor, není zrovna jednoznačný. Přestože jsem započala přípravy na odjezd na Haiti, když nám vyhlásili pohotovost, částečně jsem si i oddechla po jejím zrušení. Na jednu stranu mi nedělalo příliš dobře, když jsem viděla záběry vyproštěných lidí a malých dětí a já s titulem zdravotního záchranáře a s atestovaným psem seděla doma (asi je dobře, že jsem tyto pocity prožívala. Alespoň se budu neustále snažit o zvyšování výkonnosti mého psa i mne samotné).
Na stranu druhou, bez dostatečného zajištění ochrany našeho týmu, bych odjížděla v částečných obavách. A to se ještě přidaly informace o rabování, únosech, 70% obyvatel nemocných AIDS a další. Myslím, že náš výjezd by nebyl moc efektivní, už jen pro ona rizika. Jsme tu přece proto, abychom pomáhali lidem, a hlavně: „Mrtví záchranáři jsou špatní záchranáři“. Záchranář musí vždy udělat maximum pro záchranu osob, ale nikdy nesmí ohrozit sebe ani své kolegy.

Situace na Haiti ještě před zemětřesením

Dokumentární film o násilí ve Slunečním městě na Haiti a o MINUSTAH (Mission des Nations Unies pour la stabilisation en Haïti) (překlad: Stabilizační mise Spojených národů na Haiti) VAROVÁNÍ: VELMI DETAILNÍ ZOBRAZENÍ ZABITÝCH MUŽŮ, ŽEN A DĚTÍ.

Toto video můžete zhlédnout na: http://www.portal.sarsystem.cz/index.php/clanky/search-rescue/115-zemetreseni-haiti

Zemětřesení na Haiti

Polští záchranáři odletěli pomoci na Haiti

Varšava pro záchranáře zařídila odlet na Haiti, Čechům se to nepovedlo

15. ledna 2010 17:05

VARŠAVA - Polsku se podařilo vyslat tým profesionálních záchranářů na zemětřesením postižený ostrov Haiti. Kromě pátracích psů a vyhledávací techniky s sebou vezou také lékařský materiál, potraviny a vodu.

Více na: http://www.lidovky.cz/varsava-pro-zachranare-zaridila-odlet-na-haiti-cechum-se-to-nepovedlo-120-/ln_zahranici.asp?c=A100115_170444_ln_zahranici_gaa

foto: Reuters

Dřív čeští záchranáři do míst neštěstí jezdili. Teď na Haiti rozkaz nepřišel


15. ledna 2010 7:00
PRAHA - Šance, že by čeští profesionální záchranáři se psy mohli odjet na Haiti, aby tam ještě byli užiteční, rapidně klesá. Například ze Španělska již odletěla tři letadla se záchranáři, pokrývkami a stany. Tým českých hasičských specialistů a trénovaných psů je připraven vyrazit do čtyř hodin po povolání, žádný rozkaz ale zatím nepřišel. Oficiální důvody? Chybí přepravní kapacita letadel a zázemí.

Více na: http://www.lidovky.cz/driv-cesti-zachranari-do-mist-nestesti-jezdili-ted-na-haiti-rozkaz-neprisel-1bv-/ln_domov.asp?c=A100114_220914_ln_domov_kim


Česko pošle na Haiti peníze, slíbil Fischer. Z Liberce vyrazí psovodi.

14. ledna 2010 9:41, aktualizováno 15:23
Vláda je připravena poslat na Haiti české záchranáře, aby pomohli zemi poničené zemětřesením. Informoval o tom premiér Jan Fischer po ranní schůzce s šéfem ODS Mirkem Topolánkem. Ministerstvo zahraničí na okamžitou pomoc vyčlenilo 5 milionů korun. Už v sobotu by na Haiti mohl vyrazit tým dobrovolníků z Liberce.

Více na: http://zpravy.idnes.cz/cesko-posle-na-haiti-penize-slibil-fischer-z-liberce-vyrazi-psovodi-1pz-/domaci.asp?c=A100114_094113_domaci_taj

.
Autor: AP

Američtí hasiči se speciálně cvičenými psy čekají na odlet na Haiti. (14. ledna 2010)